Sırt Sırta Raf Sistemi

Sırt Sırta Raf Sistemi paletli malzemelerin depolanması için kullanılan ekonomik ve geniş kullanım alanına sahip olan en yaygın depolama raf sistemidir. Sırt sırta raf sistemleri, ya da diğer adıyla palet rafları, iki modül arka arkaya gelecek şekilde yerleştirilip aralarına çift taraflı ara bağlantılar konarak oluşturulan depo raf sistemidir.

Çok Katlı Raf Sistemi

Raflar arasında yürüyüş yolları, merdiven ve sahanlıklar oluşturularak depo yüksekliğine göre katlar yapılabilme özelliğine sahip bir sistemdir. Bu sistemler ürünün veya kolilerin ebat veya ağırlıklarına göre hafif, orta ve ağır sistemler olarak tasarlanmaktadır.

Dar Koridor Raf Sistemi

Yüksek depolarda, dar alan forkliftlerinin kullanımıyla minimum alanda maksimum depolamayı amaçlayan sistemdir. Koridor çalışma aralığı, diğer sistemlere göre daha az olduğundan “Dar Alan” diye adlandırılır. Toplam palet kapasitesi benzer sistemlere göre daha fazladır. Uzun koridorlarda daha verimlidir.

Dinamik Raf Sistemi

Eğimli, makaralı çerçevelere sahip raflar malzemelerin en ideal şekilde giriş ve çıkışını sağlar. Bir uçtan yerleştirilen ürün rafın diğer ucundan çıkana kadar yer çekimi aracılığıyla hareket eder. Bu yöntem ürünlerin mükemmel bir biçimde rotasyona tabi olmasını sağlar, değiştirme alanlarındaki karışıklığı önler ve sipariş hazırlama işlemlerinin hızını artırır.

İçine Girilebilir Sistem

Ürün çeşidi az olan ve yüksek stok yapılması gereken depolarda kullanılan çalışma sistemidir. ilk giren son çıkar filo ve ilk giren ilk çıkar fifo ile ürünler stoklanır. İçine girilebilir depo raf sistemine forkliftle istif yapılabilir. Aynı ebata sahip paletler koridor boyunca kullanılan özel palet saçları üzerine sondan başa doğru yükleme işlemi yapılır. Böylece deponun maksimum alan kullanımı sağlanır.

Konsol Kollu Ağır Yük Depolama

Bu tür raflar ebatları uzun ve ağır olan boru, profil, ahşap, uzun sandık gibi ürünlerin stoklanmasında kullanılır. Sistem tek taraflı kollu ve çift taraflı kollu olmak üzere kullanıma uygun olarak tasarlanır.

Hafif Yük Depolama

Hafif Raf üniteleri proje özelliklerine göre küçük ve orta hacimli ürünleri, kolayca değiştirilerek belirlenebilen göz aralıkları sayesinde maksimum kapasitede depolama imkanı sunmaktadır. Hafif Raf üniteleri üzerine koyulan ürünlerin özelliklerine bağlı olarak metal tablalı, ahşap tablalı ve seperatör bölmeli olarak imal edilebilmektedir. Bu sistem raflar yüksekliği fazla olan depolarda mezzanine (katlı platform) sistemlere dönüştürülebilir.